Jiří Škába o princi Chumponovi

Thajské reálie: Vznešený otec thajského námořnictva princ Chumpon

Na mnoha místech v provincii Rayong, mezi městečky Sattahip a Banchang, jsou kolem celého pobřeží rozmístěny námořní základny.

Jako důchodci tam trávíme zimy a na svých cestách po okolí všude narážíme na jméno Chumpon, a to zejména na neobvyklých svatyních, vyzdobených vojáky se samopaly…

Nyní jsme se konečně dopátrali, proč je v provincii Rayong tak uctíváno jméno Chumpon: Admirál princ z Chumponu (narozen 19.prosince 1880, zemřel 19. května 1923) by 28. dítětem thajského krále Rámy V. Chulalongkorna. Vystudoval námořní akademii v Anglii a vybudováním námořních základen v sattahibské oblasti se zasloužil o modernizaci thajského námořnictva.  Ale edmirál nebyl pouze námořníkem a ke konci svého života ministrem královského námořnictva. Trénoval také známé boxery, studoval přírodní medicínu a léčil každého bez ohledu na jeho společenské postavení nebo původ, čímž si vysloužil přezdívku „Doktor vojáků“. Požíval proto velké úcty a začal být považován mnohými prostými lidmi, zejména z rodin námořníků, za svatého, takže pokud si něco přáli, modlili se k němu.

Jiří Škába, čestný prezident ČTS

(Foto ve fotogalerii – thajské reálie - klikni na obrázky ve FOTOGALERII)