2006

13. 11. 2006

Oslava svátku Loi kratong


U příležitosti tradičního thajského svátku Loi kratong jsme se sešli dne 13. 11. 2006 v restauraci nově otevřeného botelu Matylda, který kotví u Masarykova nábřeží na Vltavě. Naši členové a hosté si přinesli vlastnoručně vyrobené kratongy se svíčičkami a vonnými tyčinkami a v průběhu večera je pustili na vodu, aby s sebou odnesly všechny jejich starosti a problémy. Proběhla i soutěž o nejhezčí kratong, kterou vyhráli manželé Milan a Banjong Blahovi.
Hrála nám příjemná thajská hudba a mohli jsme ochutnat thajské pohoštění, které nám laskavě dodalo Thajské velvyslanectví v Praze.

3. 11. 2006

Van Loi kratong


Thajské království v jihovýchodní Asii je převážně buddhistickou zemí. Buddhismus zde vyznává přes 90% obyvatel. Zvyky a tradice jsou v Thajsku neustále udržovány a tak není nouze o nejrůznější náboženské oslavy a svátky.
Mezi významný a jeden z nejkrásnějších svátků patří festival LOI KRATONG. Ten oslavují Thajci vždy při úplňku dvanáctého lunárního měsíce – zpravidla to bývá kolem poloviny měsíce listopadu. V thajštině van znamená den, loi znamená plout a kratong je kalíšek nebo miska.
Lidé se setkávají u řek, rybníků, jezer a vodních kanálů a pouštějí po vodě malé i větší barvité kratongy, zdobené vším možným. Klasické jsou proutěné misky nebo plátky z banánového pně a na nich jsou listy banánovníku upravené do tvaru lotosového květu. Do misky se vkládají svíčky, voňavé tyčinky, květiny. Thajci do misek vždy vkládají minci, svůj vlas či přání…. a pouštějí …

4. 10. 2006

Přednáška o aktuální vnitropolitické situaci v Thajsku


Dne 4. října 2006 jsme se sešli v restauraci Tři Grácie na Novotného Lávce v Praze, abychom si vyslechli přednášku našeho člena pana Dr. Petra Šulce o aktuální situaci v Thajsku a o vlivu zářijového vojenského převratu na thajskou společnost a bezpečnost v zemi.
Vzhledem k tomu, že Dr. Šulc tráví v Thajsku větší část roku, mohl nám fundovaně vysvětlit politickou situaci, předcházející převratu i postoje a názory thajského lidu na osobu svrženého premiéra Thaksina. Přednášky se zúčastnila i thajská nezávislá publicistka paní Netnapa Keawsaengtham, která blížeji popsala charakteristiku nového premiéra a jeho vztahy ke králi.
Přednáška byla velmi hodnotná a tímto Dr. Šulcovi děkujeme za hlubokou a pečlivou faktografickou přípravu i paní Netnapě za pohotové a fundované doplnění.

5. 6. 2006

Originální thajské loutkové divadlo Joe Louis


V rámci 10. mezinárodního festivalu loutkového umění začátkem června měl český divák jedinečnou příležitost shlédnout představení originálního thajského loutkového divadla Joe Louis, které vychází z původního thajského loutkového divadla Hun Lakkhon Lek. Toto divadlo se vyznačuje přesně propracovanou a stylizovanou formou divadelního vystoupení vyplněného tancem, zpěvem a hudbou. Jeho originalita spočívá ve způsobu vedení loutek, vyžadující synchronizovaný pohyb tří vodičů. Jeviště je tak plné pohybu loutek samotných, tak i tanečního kroku umělců.

Soubor Joe Louis Troupe předvedl v Praze ve dnech 5. června (v Městské knihovně) a 6. června (v divadle ABC) představení s názvem Legenda o arcidémonovi Rahoo a zatmění Měsíce. Jde o výklad mýtu podle Ramajány, kdy se božské a démonické síly střetnou v zápase o ovládnutí Měsíce. Zde je možno poznamenat, že ačkoli zatmění Měsíce je snadno vědecky…

5. 2. 2006

Thajský film - ONG BAK


Dne 5. února 2006 jsme si v pražském komorním kině Evald, promítli thajský dobrodružný filmu s českými titulky ONG BAK. Vypráví o tom, jak je z malé vesnice ukradena hlava Ong-Baka, posvátné sošky Budhy, a obyvatelé vesnice se obávají, že jim to přinese neštěstí a zkázu. Žijí v oblasti postižené suchem a věří, že obřad vzývající Budhu jim přinese déšť. Vesničané vyberou mladého Tinga, aby se vydal do Bangkoku a přinesl svatou relikvii zpět. Tinga vychovali mniši a naučili ho tajnému bojovému umění, ale zároveň mu zakázali ho používat v soubojích. Ale vyhnout se pokušení při prohledávání drsného podsvětí je velmi těžké.