2005

20. 12. 2005

Zimní slunovrat


U příležitosti zimního slunovratu se dne 20. prosince 2005 uskutečnilo v thajské restauraci Orange Moon setkání členů Česko-thajské společnosti.
Večer byl tématicky zaměřen na poznání thajské moderní hudby, kterou odborně komentovaly naše členky slečny Kašubovy. Na programu byla také ochutnávka thajských vín pod vedením zkušeného sommeliera Otakara Pokorného a ochutnávka typických thajských pokrmů.

16. 11. 2005

Loi Krahtong


16. listopadu 2005 jsme společně oslavili tradiční thajský svátek Loikratong.
Sešli jsme se v botelu Albatros na břehu Vltavy, poslechli jsme si thajskou hudbu, podívali se na videozáznam průvodu alegorických vozů v Bangkoku, vyhodnotili jsme přinesené vlastnoručně vyrobené kratongy jednotlivých členů. Tři nejhezčí „kratongy večera“ byly odměněny výtiskem Česko-thajského slovníku s věnováním autora. Poté jsme své kratongy vypustili na řeku, aby odnesly do dálky všechny naše starosti a problémy . 

8. 11. 2005

Beseda s lékařem8. listopadu 2005 jsme uspořádali ve spolupráci s Centrem cestovní medicíny a Školou mezinárodních a veřejných vztahů přednášku MUDr. Jana Rutsche a besedu na téma: Tropická cestovní medicína. Akce se konala v budově školy v Michelské ul. v Praze 4.

 


 

18. 9. 2005

Přednáška o thajské kuchyni


V neděli 18. září 2005 naše společnost uspořádala v kuchařském studiu Knorr, obdobně jako v loňském roce, přednášku o thajské kuchyni spojenou s ukázkami vaření thajských jídel. Pod vedením našeho oblíbeného kuchaře Kenyho Khamteuna za asistence sester Kašubových byla připravena 3 hlavní jídla z jižního a severovýchodního Thajska a dezert. Na uvařených jídlech si všichni zúčastnění pochutnali.

12. 7. 2005

Setkání s velvyslancem Thajského království


12. července 2005 uspořádal velvyslanec p. Thanarat Thanaputti v zahradě své rezidence párty, na kterou pozval i některé členy Česko-thajské společnosti.
Během setkání jsme měli možnost se seznámit s novými členy thajského velvyslanectví a projednat možnosti další spolupráce a uspořádání společných akcí pro zbytek tohoto roku.

9. 6. 2005

PUTOVÁNÍ ZA HISTORIÍ, ARCHITEKTUROU, ČAJEM I LIDMI Z THAJSKA DO KAMBODŽE A NAOPAK


Městská knihovna v Chebu a Česko-thajská společnost Vás zvou do sálu půjčovny pro dospělé Městské knihovny v Chebu na prednášku Ing.Zdeňka Nepustila a Dr.Ing.Jiřího Hofmana s promítáním snímků, které přiblíží život v Thajsku a Kambodži. Vstupné nevybíráme a srdečně zveme širokou veřejnost.

čtvrtek 9. června 2005 v 18.00 h.

14. 5. 2005

Skleníky


Česko-thajská společnost zorganizovala v sobotu dne 14. května 2005 od 9,00 hod. společnou návštěvu skleníků Institutu tropů a subtropů České zemědělské university v Praze v Suchdole. Exkurze byla spojena s odborným výkladem, který provedli pánové Jan Češpiva a Jiří Sixta, zemědělští odborníci. Navštívili jsme skleník tropický i subtropický i pokusné školní pole. 
Přednáška o významu a využití tropických rostlin poskytla členům cenné poznatky o dané problematice a je předpoklad, že akci v budoucnu zopakujeme ještě v podzimním období.
Exkurze byla zakončena neplánovanou delší procházkou Lysolajským údolím za účelem nalezení restaurace k obědu. Účastníci ač unaveni se rozcházeli velmi spokojeni. 

12. 4. 2005

Songkran


Songkran je tradiční thajský Nový rok, který se slaví v polovině dubna. Rodiny a přátelé společně navštěvují kláštery a skrápějí vodou sochy Budhy a navzájem si polévají ruce pro štěstí. V posledních letech mládež využívá těchto oslav k rozpoutání „vodních bitev“. Výjimkou nejsou sudy s vodou na otevřených náklaďáčcích, ze kterých se polévají navzájem, ale i všechny kolemjdoucí. V některých oblastech je vyloučeno projít po ulici a nebýt mokrý. 

My jsme oslavili Songkran 12. dubna za účasti thajského velvyslance pana Thanarata Thanaputti a dalších členů velvyslanectví a thajské komunity v Praze, kdy jsme během projížďky po Vltavě na lodi Andante rovněž pokropili sošku Budhy a popřáli si štěstí do nového roku.

11. 3. 2005

Festival thajských filmů


Festival thajských filmů 

Ve dnech 11. - 13. 3. 2005 proběhl 7. ročník Semináře asijských filmů pořádaný Městským kulturním střediskem ve Veselí nad Moravou, tentokrát se zaměřením na thajskou a japonskou kinematografii. Celkem se v kině Morava promítalo 6 thajských a 11 japonských filmů. Česko-thajská společnost dodala na seminář 4 thajské filmy. Semináře se za ČTS zúčastnila paní Sylva Luang-Rathová, Mirka a Magda Kašubovy, které přetlumočily do češtiny filmový muzikál Aroka a Denis Luang-Rath, jenž přeložil film Suryiothai. Filmy Suryiothai, Za obrazem, Soumrak nad Chao Prayou, Ong Bak a Tropické šílenství byly do češtiny tlumočeny profesionálně. Počet akreditovaných diváků byl kolem 150.
Doprovodnou akcí k tomuto semináři byla také výstava fotografií z Thajska Ing. J. Vaculíka.

1. 3. 2005

Výroční členská schůze


Schůze se konala 1. března 2005 v thajské restauraci Lemon Leaf v Praze 1.