Akce-novinky

4. 6. 2016

Festival ambasád Food and Culture


V Dejvicích na „Kulaťáku“ v sobotu 4. 6. od ranních hodin měli možnost nejen členové ČTS, ale i široká veřejnost, zúčastnit se akce, pořádané zastupitelskými úřady jednotlivých zemí v Praze, kde bylo možno ochutnat speciality z celého světa, z Evropy, Asie, Afriky i Jižní Ameriky, a také si zde i koupit některé tradiční výrobky, které některé stánky nabídly.

Thajský stánek byl v obležení pro svoji nabídku specialit, a tak, kdo nepřišel včas, odpoledne už byl bez šance na ochutnávání.

Pozvánku k návštěvě festivalu jsme opět obdrželi od thajské ambasády, a rádi jsme ji využili.

30. 3. 2016

ASEAN Community - Opportunities and Challenges


Česko-thajská společnost dostala pro své členy od thajské ambasády pozvání na zajímavou přednášku, která byla zorganizována dne 30. 3. 2016 pod záštitou MZV v konferenčním sále ministerstva. Přednášejícím byl Dr. Surin Pitsuwan, emeritní profesor Thammasat University a dřívější ministr zahraničních věcí Thajska. V letech 2008 - 2012 vykonával p. Surin Pitsuwan funkci generálního tajemníka seskupení ASEAN. Úvodní slovo pronesl velvyslanec Thajského království v Praze pan Narong Sasitorn a za českou stranu pracovník ministerstva zahraničí pan Ivan Jančárek, který řídil i následnou diskusi. Přítomni byli jak zástupci ambasád zemí ASEAN, tak čeští podnikatelé a jiní zájemci o dění v této části Asie.

17. 3. 2016

Výroční schůze ČTS za rok 2015


Ve čtvrtek 17. března 2016 se v thajské restauraci Lemon Leaf uskutečnila výroční schůze Česko-thajské společnosti. Uvítacího proslovu se ujal prezident ČTS Mgr. Marek Němec, zhodnotil akce roku 2015 a seznámil všechny přítomné členy i hosty s plánovanými akcemi roku 2016.

Tajemnice společnosti Ing. Sylva Luang-Rathová přednesla zprávu o hospodaření společnosti a předsedkyně revizní komise Jana Šilhánková následně zprávu revizní komise.

Poté Mgr. Marek Němec představil zástupce thajské ambasády pana Jak Sangchai, který nastoupil do funkce rady na thajské ambasádě v Praze teprve nedávno. Krátce pozdravil všechny přítomné a pohovořil v angličtině o svátku Songkran, který se slaví v Thajsku v období blízkém českému svátku Velikonoc.

Předposledním, ale velmi poutavým bodem schůze byla přednáška PhDr. Petr Šulce o tradicích thajského svátku Songkran v češtině.

Na závěr jsme se věnovali …

18. 2. 2016

Srí Lanka - země plná překvapení


Dne 18. 2. 2016 se v rámci cyklu akcí ČTS o zemích teravádského budhismu v Barevné kavárně na Londýnské v Praze uskutečnila přednáška „Srí Lanka - země plná překvapení".

Marek Němec, prezident naší společnosti, zde poutavě vyprávěl o největších atrakcích této země, o plážových destinacích a především o zajímavých neturistických oblastech a místech dosud neobjevené částí severovýchodního pobřeží. Přednáška byla doplněna promítáním fotografií, uvedl ji pan Marek Jonczy, programový vedoucí a produkční Barevné kavárny, kulturního a společenského centra na Vinohradech. 

Kromě široké veřejnosti se této divácky velmi úspěšné akce zúčastnili i členové ČTS.

12. 1. 2016

ČESKO-THAJSKÁ SPOLEČNOST A KRÁLOVNY KRÁSY


Finalistky soutěže Česká Miss 2016 se v lednu zúčastnily soustředění v Thajsku. Jako součást předletových příprav absolvovaly 12. ledna minikurz nejužitečnějších thajských frází a slovíček i základů thajské etikety. Lekcí je provedl PhDr. Petr Šulc. Dívky na cestu dostaly praktickou kapesní příručku. Tu pro ně jako stručný výtah z dosud nevydané ,,Česko thajské konverzace” P. Šulce ve velmi pěkném provedení připravila jazyková škola Channel Crossings, která minikurz thajštiny a etikety v součinnosti s Česko-thajskou společností organizovala.

11. 12. 2015

Cyklojízda na počest Jeho Výsosti Thajského krále


Při příležitosti 88. narozenin Jeho Výsosti Thajského krále uspořádalo velvyslanectví Thajského království v Praze cyklistickou jízdu s následnou recepcí. Akce se uskutečnila v pátek 11. prosince 2015 od 14:00 hod v Letenských sadech v Praze a byla určena jak pro thajskou komunitu, tak i pro přátele a příznivce Thajska žijící v České republice. Ve stejný den se cyklojízda konala v Thajsku a v dalších zemích s thajskou komunitou.
Přes nepřízeň počasí se celá akce velmi vydařila, vedle hojného zastoupení z thajské ambasády v čele s panem velvyslancem panem Narong Sasitornem a jeho paní se akce zúčastnili i někteří členové ČTS.

3. 12. 2015

Národní den Thajska


Členové výboru ČTS dostali pozvánky od thajské ambasády, aby se dne 3. 12. 2015 zúčastnili oslav Národního dne Thajska, spojeného s oslavou 88. narozenin Jeho Výsosti krále Thajského království Bhumibol Adulaydeje. Slavnost byla uspořádána v krásných prostorách Strahovského kláštera v Praze.
Mezi zúčastněnými byli zástupci ambasád i zástupci ministerstev a hospodářské komory.
Slavnostní projevy pronesli velvyslanec thajského království pan Narong Sasitorn a za české zástupce ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky pan Hynek Kmoníček.
V průběhu celého večera bylo podáváno vynikající thajské občerstvení.

29. 11. 2015

Mezinárodní vánoční festival v Hotelu Hilton


Na oficiální pozvání thajské ambasády se členové ČTS zúčastnili charitativního mezinárodního vánočního festivalu, který se opět konal v prostorách pražského hotelu Hilton. Festival uspořádala Asociace partnerů diplomatického sboru v České republice.
Naše společnost zakoupila v rámci podpory festivalu 20 vstupenek, které byly rozdány členům naší společnosti.

25. 11. 2015

Oslava svátku Loi Krathong


V thajské restauraci Lemon Leaf se 25.11. 2015 sešli členové ČTS a zástupci thajské ambasády v čele s panem velvyslancem Narong Sasitornem a jeho paní, aby společně oslavili thajský svátek Loi Krathong v Praze. Prezident společnosti Mgr. Marek Němec zahájil setkání přivítáním všech přítomných a pozval PhDr. Petr Šulce, aby krátce pohovořil o historii a tradici svátku. Následně se ujal slova pan velvyslanec, který ve svém srdečném projevu vyzdvihl vzájemné dobré vztahy mezi českým a thajským národem.

Po výborné thajské večeři jsme se všichni pěšky vypravili podél Vltavy k cípu Střeleckého ostrova, kde jsme vypustili na řeku své rozsvícené kratongy.

8. 9. 2015

4. ASEAN Film Festival


Ve dnech 8. - 12. září 2015 se v pražském kině Lucerna konal již čtvrtý ročník filmového festivalu, pořádaného společně ambasádami jednotlivých zastoupených zemí ASEANu - což jsou Thajsko, Malajsie, Indonésie, Filipíny a Vietnam.

Jako každoročně obdržela naše společnost srdečné pozvání k účasti od ambasády Thajska, které jsme rádi využili, a měli možnost tak vidět filmy různých žánrů od historického až po dobrodružný, psychologický i romantický.

Po každém představení se konala malá ochutnávka specialit příslušné země.