Akce-novinky

1. 12. 2016

Nový král přichází...


Dnešek se zapíše do dějin thajského království jako významné datum – úřadu 10.thajského krále z dynastie Chakri se ujímá korunní princ Maha Vajiralongkorn. Že korunní princ Vajiralongkorn nástupnictví přijal bylo oficiálně oznámeno koncem listopadu. Nejedná se však o oficiální korunovaci – ta se bude konat až po pohřbu jeho otce Bhumibola Adulyadeje (Pchúmiphona Adundéta), ke kterému dojde až koncem roku 2017.

28. 11. 2016

International Christmas Festival


Dne 27.listopadu 2016 se v pražském hotelu Hilton konal tradiční Mezinárodní vánoční festival, jehož výtěžek je věnován humanitárním účelům. Nás,členy Česko-thajské společnosti potěšil stánek Thajska s tradiční nabídkou thajských specialit, o které byl mezi návštěvníky velký zájem.

24. 11. 2016

Velvyslanec V.Grepl u thajského korunního prince Vajiralongkorna


Audience velvyslance V. Grepla u thajského korunního prince

21.11.2016 / 12:57

Dne 15. 11. 2016 přijal thajský korunní princ Vajiralongkorn k závěrečné audienci velvyslance Vítězslava Grepla a jeho manželku Renatu Greplovou. Audience se podle zvyklostí uskutečnila v Annandově paláci v Bangkoku. Korunní princ při té příležitosti připomněl akt předávání pověřovacích listin velvyslance a tehdejší rozhovor, týkající se thajsko-českých vztahů. Poté se vlídně rozhovořil o České republice, kterou tu a tam soukromě navštěvuje, většinou v souvislosti se svým pobytem ve Spolkové republice Německo. Z princových slov bylo znát, že má o České republice velmi dobré povědomí a že ji považuje za přátelskou a přívětivou zemi.

Velvyslanec Vítězslav Grepl zdvořile poděkoval za audienci, poskytnutou v čase mimořádně složitém pro celou královskou rodinu, a vyjádřil hlubokou soustrast s nedávným úmrtím krále…

14. 10. 2016

ODEŠEL VELKÝ KRÁL THAJSKÉHO KRÁLOVSTVÍ ...


Odešel velký král a státník … Celé Thajsko truchlí - jeho zbožňovaný král, který se mimořádně zasloužil o svou zemi a lid, 13.října 2016 zemřel. Po dlouhých sedmdesáti letech vlády, během kterých dokázal v neklidných dobách převést svůj národ přes mnohá politická úskalí, si vysloužil nejen obdiv a lásku Thajců, ale i mezinárodní uznání . Král strávil poslední dny v nemocnici v Bangkoku, potýkal se především s nemocemi dýchacího ústrojí a ledvin. Ve středu se jeho stav výrazně zhoršil a před nemocnicí se začali shromažďovat lidé oděni do žlutých a růžových barev. Zatímco žlutá byla oblíbenou barvou panovníka, růžová mu měla přinést uzdravení. Naše Česko-Thajská společnost – tradiční společnost přátel Thajska, se připojuje k miliónům všech truchlících vyjádřením hluboké soustrasti s odchodem velkého krále Thajců. Čest jeho památce.

13. 10. 2016

Česko-thajská společnost ke skonu thajského krále Ramy IX.


    Česko-thajská společnost vyslovila jménem svých členů hlubokou soustrast lidu Thajského království a pět jejich členů – paní Hana Škábová a Sylva Luang-Rathová a pánové Karel Stehno, Jiří Škába a Stanislav Korál – se dne 17.října zapsali do kondolenční listiny na velvyslanectví Thajského království.

   Jako vyjádření smutku nad úmrtím Jeho Výsosti krále Bhumibola Adulyadeje rozhodli jsme se zrušit plánované akce Česko-thajské společnosti, t.j. oslavu thajského svátku Loi Kratong a také filmové představení, naplánované na tuto středu 19.10. v Barevné kavárně na Londýnské.

    Vzpomínky členů Česko-thajské společnosti na Jeho Výsost thajského krále Pchúmiphona Adundéta (Bhumibola Adulyadeje) se většinou týkají toho, co o něm bylo publikováno ve sdělovacích prostředcích nebo od thajských přátel, a někteří ho dokonce spatřili, jak …

17. 9. 2016

ASEAN Film Festival v Lucerně


Ve dnech 13. – 17.9. 2016 se v pražském kině Lucerna konal již 5. ročník filmového festivalu zemí ASEANu. Všechny projekce uváděli jednotliví zástupci ambasád v Praze, za ambasádu Thajska pan velvyslanec Narong Sasitorn. Po projekci následovala ochutnávka specialit kuchyně příslušné země, což příjemně dokreslilo divákům jejich kulturní zážitky z filmů, které tradičně byly vybrány velmi pečlivě s různorodou tématikou, od komedie přes sport a drama. Thajského večera se zúčastnili také někteří členové naší společnosti.

15. 9. 2016

Otevření turistické centrály Thajska v Praze 15.9. 2016


Pan Marek Němec, prezident Česko-Thajské společnosti/Czech-Thai Society, se sešel s paní ministryní turismu a sportu Kobkarn Wattanavrangkul v rezidenci pana thajského velvyslance u příležitosti otevření centrály TAT a referoval zde o činnosti naší společnosti.

13. 8. 2016

Česká premiéra thajské opery The Silent Prince


Česká premiéra thajského operního díla „The Silent Prince“ V sobotu 13.8. 2016 se členové naší společnosti zúčastnili slavnostní premiéry působivé opery s buddhistickou tématikou o životě Prince Temiya „The Silent Prince“ od významného thajského skladatele Somtowa Sucharitkula v pražském Paláci Akropolis. Opera odehrávající se v mýtických časech v Benaresi pojednává o životě Prince Temiya, který je hlavní inkarnací Buddhy a musí si vybrat mezi poslušností ke svému otci a přijetím pozemského života. Operu uvedl samotný autor díla, pan Somtow Sucharitkul, jakožto režisér. Dirigentem díla byl Trisdee na Patalung, skladatel, hudební ředitel Bangkok Baroque Ensemble a residenční dirigent Orpheus Choir of Bangkok. Večera se zúčastnili i zástupci thajské ambasády v čele s panem velvyslancem panem Narong Sasitornem. Byl to velmi krásný večer s nádhernou muzikou, výbornými pěveckými výkony, …

25. 6. 2016

Bosch Fresh Festival


Na pozvání thajské ambasády měli členové naší společnosti i široká veřejnost možnost přijít na Bosch Fresh Food Festival – festival jídla v Parku Vítkov, a navštívit zde velký stánek/pavilon ambasády Thajského království (Amazing Taste of Thailand) s nabídkou tradičních thajských pochutin a výrobků a ochutnat nápoj z čerstvých kokosů, jakož i dvojí druh palačinek (sladké a s vejcem), připravovaných thajským specialistou velmi zručně pro potěšení všech přihlížejících. Sobotní velmi horké počasí bylo pro stánkaře i návštěvníky velkou zkouškou, ale nikoho neodradilo a návštěvnost festivalu i přes vstupné 100 Kč byla velmi vysoká.

8. 6. 2016

Thajský kulturní večer


Velvyslanec Thajského království pan Narong Sasitorn pozval členy Česko-thajské společnosti na Thajský kulturní večer, který se konal dne 8. 6. 2016 v 18.30 - 20.00 hod. v Divadle Bez zábradlí, Palác Adria, Praha 1.

Akce se konala v rámci Thai Cultural Festivals, série kulturních akcí a představení thajských tradičních umělců z Bunditpatanaslipa Institutu a umělců podléhajících Úřadu tradičních umění oddělení thajského ministerstva kultury, a konala se ve dnech 28. 5. – 8. 6. 2016 formou turné thajských umělců v evropských městech Vídeň, Budapešť, Varšava a Praha. Festival organizovalo ve spolupráci Ministerstvo kultury a Ministerstvo zahraničních věcí Thajského království a pod záštitou ambasád Thajska v jednotlivých zemích, na počest 160. výročí diplomatických vztahů s Rakouskem, 42. výročí s Maďarském a Českou republikou a 44. výročí vztahů s Polskem.

Pražský večer byl večerem …