Akce-novinky

4. 11. 2017

Oslava svátku Loi Krathong


V sobotu 4 .11. 2017 jsme s Česko thajskou společností oslavili svátek Loi Krathong. Nejprve jsme se sešli v restauraci Lemon Leaf na skvělé polévce Tom Kha Kai, kde nám sympatická Mrs. Nattanipa Burusapat, Minister-Counsellor z Velvyslanectví Thajského království, a prezident ČTS Marek Němec předali sváteční poselství.

Na akci se společně s námi a zástupci ambasády účastnili i studenti z Thajska, kteří v severních Čechách studují na středních školách v rámci výměnného programu.
Poté jsme vyrazili pěšky podél Vltavy na Střelecký ostrov, kdy jsme na vodu postupně spouštěli své kratongy a pozorovali, jak daleko odnášejí všechny naše starosti i negativní myšlenky.

text a foto: Ivana Lühnová

 

11. 10. 2017

Thajský film Poslední kat


Ve středu dne 11. října 2017 od 18 hod. jsme navštívili projekci výborného thajského filmu POSLEDNÍ KAT (PETCHAKAT), natočeného v roce 2014. Promítání se konalo v příjemném prostředí spodního sálu společenského centra v Londýnské ul. č. 30 v Praze 2. Film natočil režisér Tom WALLER a byl v thajském originálu s anglickými titulky, což značně omezilo jeho návštěvnost, i když film byl zařazen do programu společenského centra též pro širší veřejnost.
Film pojednává o neuvěřitelném životním příběhu Chavoreta Jaruboona, posledního kata v Thajsku, který vykonával popravy střelnou zbraní. Díky této práci mohl podporovat svou rodinu, kterou oddaně miloval, ale zároveň musel neustále zápasit se svým svědomím. Film je natočen podle skutečnosti - Chavoret Jaruboon zemřel v 64 letech v roce 2012.

Film zajistil člen výboru ČTS pan Tomáš Prášek, text a foto: Ivana Lühnová

10. 10. 2017

POJĎTE S NÁMI OSLAVIT LOI KRATONG !


Vážení  členové Česko-thajské společnosti, 

zveme Vás na společnou oslavu velkého thajského svátku Loi Kratong - svátku světel!  Sejdeme se 4.listopadu v 17 hodin v restauraci Lemon Leef , Myslíkova 14, Praha 2 - zde je pro Vás připravena malá ukázka tradiční thajské    kuchyně – polévka Tom Kha Kai.

Odtud se v 18 hod. společně vydáme na blízký Střelecký ostrov, abychom na Vltavu již tradičně vypustili své Kratongy.

            Těšíme se s Vámi na setkání při společné oslavě  svátku světel -Loi Kratongu.

                                                                                              …

9. 10. 2017

Koncert korejského sOo′s Collage Band


Na pozvání spřátelené agentury AsianStyle se někteří členové výboru ČTS dne 9.10. 2017 zúčastnili koncertu korejské pianistky Kae Soo Jung a jejího hudebního souboru v pražském Reduta Jazz Clubu. Soubor je od roku 1999 mezinárodně uznávaný jako "tavící kotlík klasické hudby, jazzu, improvizace, korejské tradiční hudby a punku v 20. století". Na koncertě v Praze společně s pianistkou vystoupili další čtyři významní hudebníci specializující se na různé hudební žánry, zpěvačka Park Min Hee, která se specializuje na gagok (tradiční lyrické písně) a sijo (tradiční básně), bubenistka Kim So Min hrající na tradiční korejské bubny, legendární rock'n'rollový bubeník Sohn Kyung Ho a jazzový basista Choi Chang U.
Byl to moc zajímavý a přijemný večer.
Členům ČTS věnovala vstupenky Korejská ambasáda v Praze

text a foto: Ivana Lühnová
 

24. 9. 2017

Návštěva korejského alternativního loutkového divadla


Korejský loutkový divadelní soubor Puzzle ve spolupráci s Velvyslanectvím Korejské republiky v České republice pozval všechny příznivce asijské kultury a tradičního českého loutkového divadla na představení "Sugunga aneb Jak vypadá zajíc", které vypráví tradiční korejský příběh podmořského krále, který ke svému uzdravení potřebuje zaječí játra, ale sám neví, jak zajíc vypadá. Toto představení prezentuje korejské vyprávění za využití českého stylu loutek a malebného zpracování. Tvůrcem celé inscenace i jednotlivých loutek je korejský loutkář, herec, scénograf a režisér Moon Suho, který má silné vazby na Českou republiku (vystudoval scénografii a loutkařství na pražské DAMU) a svou prací se snaží o posílení česko-korejské kulturní spolupráce.
V představení hrála, zpívala a tančila No Eunsil, kterou na violoncello doprovodil Jan Pech.
Na představení ve dnech 20. a 21. září 2017 …

15. 9. 2017

Garden Party v rezidenci thajského velvyslanectví.


Dne 11.9. 2017 uspořádala ambasáda Thajského království ve své rezidenci v Praze velkou Garden Party, na kterou byli spolu     se členy diplomatického sboru v Praze a celou řadou dalších významných hostů pozváni panem velvyslancem                       Narong Sasitornem i členové výboru ČTS.
Pan velvyslanec osobně přivítal všechny přítomné a popřál všem příjemné odpoledne, kterým nás dále provázela thajská komentátorka.
Kromě výborného thajského jídla, připraveného firmou Street Food Bangkok, a dobrého pití jsme měli možnost shlédnout     krátké představení z příběhu Rámajána v podání skupiny thajských loutkoherců.

Součástí akce byla také tombola, na které vylosovaly vedené loutky 6 výherců, mezi nimi i členku naší společnosti                     paní Hanku Škábovou.

A …

8. 9. 2017

Návštěva ve středisku Theravada buddhizmu v Kolodějích nad Lužnicí


Na pozvání paní Marzouki ze společnosti Theravada buddhizmu a současně členky výboru ČTS navštívíli v neděli 27.srpna čtyři členové naší společnosti (L.Korálová, M.Korandová, J.Pucherna a S.Korál)  středisko Theravada buddhizmu v Kolodějích nad Lužnicí. Po přátelském a neformálním přivítání jsme se zúčastnili buddhistického obřadu v prozatímní svatyni a byli jsme seznámeni s plánem rekonstrukce objektu v prostorách rozlehlé starší vily na pozemku u Lužnice, kde jsme byli také pohoštěni vynikajícími pokrmy thajské kuchyně. V areálu střediska byla také početná skupina Thajců ze Švýcarska, se kterými jsme se již seznámili o den dříve na naší společné projížďce po Vltavě na lodi Moravia. Paní Marzouki a pan Ladislav Král s thajskou projektantkou nás seznámili s podrobnostmi úpravy svatyně v hale vily, kde bude mimo jiné  instalována dominantní skleněná socha Buddhy z rukou českých sklářů.…

2. 9. 2017

Setkání s thajskými přáteli na lodi Moravia


Setkání s thajskými přáteli na lodi Moravia.

V sobotu 26.srpna se uskutečnilo přátelské setkání členů ČTS a společnosti  Theravada buddhizmu na výletní lodi Moravia, kterou organizačně zajistili členové  výboru ČTS Ing. Pucherna a paní Marzouki, která je současně aktivistkou společnosti Theravada buddhizmu. Ing.Pucherna zajistil pronájem lodi, paní Marzouki se postarala o finanční zajištění akce včetně výtečného thajského pohoštění z prostředků buddhistické společnosti. .  Této významné akce, která byla krásnou a spontánní ukázkou česko-thajského přátelství,  se kromě členů ČTS účastnili téměř všichni členové výboru naší společnosti s jejím předsedou Mgr. Markem Němcem.  Plavby se rovněž účastnila početná skupina Thajců – členů společnosti Theravada buddhizmu ze Švýcarska.  Celá akce probíhala v družné atmosféře  …

12. 8. 2017

Setkání s thajským velvyslancem .


Jednou z hlavních priorit Česko-thajské společnosti z.s. je rozvíjení všestranné spolupráce s thajským velvyslanectvím v Praze, která má již dlouholetou tradici.  Neformální vztahy s thajským velvyslanectvím  dokumentuje i nedávné setkání   velvyslance thajského království v České republice Jeho excelence pana Narong Sasitorna s prezidentem Česko-thajské splečnosti panem Mgr. Markem Němcem (na snímku)..

16. 7. 2017

Letní akce ČTS-návštěva tržnice SAPA


(klikni na "AKCE A NOVINKY")

V neděli dne 9.7. 2017 první skupina zájemců z naší společnosti navštívila asijskou/vietnamskou tržnici SAPA v Praze-Písnici. Členka ČTS Sylva Luang-Rathová, která se ujala organizace této akce, dojednala výběrem z časových možností  členů dva termíny (první v červenci, druhý bude v říjnu 2017), na které byla domluvena  místní průvodkyně. Naší skupině osmi osob se věnovala  paní Tereza (jméno, které užívá v Česku), velmi milá Vietnamka se slušnou  znalostí češtiny.

Sešli jsme se ve vstupní hale a následně jsme procházeli celý areál a jednotlivé malé i větší prodejny s různorodou nabídkou zboží. Nás zejména zajímaly prodejny s čerstvými potravinami, kde jsme si všichni (a zejména milovníci asijské kuchyně)  nakoupili různé čerstvé bylinky i zeleninu a ovoce.

Tereza  nás …